System oceniania

Korzyści płynące z oceny opisowej

W Harmonii świadomie zrezygnowaliśmy z ocen wyrażonych za pomocą liczby. Znając funkcję oceny, a w tym:

Dydaktyczną – informującą o wyniku pracy ucznia,

Wychowawczą  – mającą wpływać na motywację,

Społeczną – wskazującą miejsce ucznia  w grupie społecznej, staramy się je uwzględniać unikając przy tym porównań.  

Najważniejsze dla nas jest to, by dziecko miało informację zwrotną na temat swoich  potencjałów i deficytów, a czerpać staramy się z tych pierwszych. Jesteśmy przekonani, że zgodnie z naukowymi doniesieniami entuzjazm jest kluczem do wszystkiego, a zwłaszcza kluczem do efektywnej edukacji.

Nie gasimy go zatem cyframi, które przecież tak niewiele mówią o stanie wiedzy ucznia, a rozbudzamy motywując dzieci do pracy montessoriańskiej podchodząc do każdego w  indywidualny sposób. Wiemy, że dzieci pięknie się od siebie różnią i traktujemy to jako wartość.

Wiemy również, że są one jak ziarna różnych roślin, a każde z nich potrzebuje innych, choć  zbliżonych warunków do rozwoju.  Nie mówimy „piątka, siadaj”, pytamy raczej „jesteś zadowolony z Twojej pracy? Widzę, że włożyłeś w nią dużo wysiłku.”

Dzieci mają w sobie wielki potencjał, który my dorośli podważamy swoimi działaniami, w Harmonii dokładamy wszelkich starań, aby tej ważnej dla nas wszystkich sprawy nie zaniedbać deficytem uwagi.

Respektujemy naturę dziecka , dajemy mu przestrzeń do sprawdzania i sprawdzania się, pozwalamy mu weryfikować świat, a te edukacyjne podróże oceniamy  za pomocą komunikatów, które adresowane są bezpośrednio do dziecka i przedstawione zgodnie z jego poziomem percepcji.  

Z końcem każdego semestru przekazujemy taki zasób wiadomości również dorosłym w postaci oceny opisowej.  Dzięki temu rozwiązaniu staramy się ograniczyć element rywalizacji, ponieważ w Harmonii każdego dnia uczymy się tego, że każdy z nas jest inny (grupy są mieszane wiekowo) i ma inne wyposażenie swojego worka z kompetencjami, dzięki temu właśnie uczniowie mogą uczyć się również od siebie nawzajem.  

Praca oparta na relacji nie pozwala nam zgodzić się na uprzedmiotowienie i  sprowadzenie dziecka do liczby jaką jest suma jego ocen.  Chcemy o postępach i trudnościach młodych ludzi opowiadać używając pełnych zdań, bez ucieczek do skrótowych informacji nie niosących za sobą treści.

LinkedIn

nasze
placówki

Prywatna Szkoła Podstawowa Harmonia Pobiedziska

ul. Klasztorna 12, 60-010 Pobiedziska
tel. 784 581 689
e-mail: pobiedziska@eduharmonia.pl

Prywatna Szkoła Podstawowa Harmonia – Poznań Jeżyce

ul Strzałkowskiego 5/7 | 60-854 Poznań
(61) 847 53 86 | 698 642 000
e-mail: sekretariat@eduharmonia.pl

Prywatna Szkoła Podstawowa Harmonia Suchy Las

ul. Akacjowa 3, Suchy Las
tel. 882 612 788
e-mail: suchylas@eduharmonia.pl

Skip to content